KOMPETENCJEW SEKTORZE WODOROWYM

PROFFESIONALS AND THEIR SKILLS IN HYDROGEN

TYTUŁ PROJEKTU: KOMPETENCJE W SEKTORZE WODOROWYM (PROFFESIONALS AND THEIR SKILLS IN HYDROGEN)

Czas realizacji: 1.11.2023-31.10.2025 
Nr projektu: 2023-1-PL01-KA220-VET-000159821

Międzynarodowe Konsorcjum składa się z:
Stowarzyszenie Zachodniopomorski Klaster Chemiczny „Zielona Chemia” – Szczecin, Poland
Fundacja Edukacji Rozwoju i Innowacji – Kraków, Poland
ECRN ­ European Chemical Regions Network – Brussels, Belgium
EDU SMART TRANING CENTRE LIMITED – Kells, Ireland

GŁÓWNY CEL PROJEKTU:

wypracowanie narzędzi (mapa zawodów, ramy kompetencji, program szkoleniowy) wspierających rozwój kompetencji kadr MMŚP sektora wodorowego.

Zrealizowane zostanie to poprzez:
Zmapowanie zawodów sektora wodorowego (mapa zawodów).
Zidentyfikowanie i opisanie kompetencji w wybranych nowych zawodach (ramy kompetencji).
Opracowanie i przetestowanie programu szkoleniowego dla wybranych kompetencji.

Realizacja
ww. działań pozwoli na osiągnięcie celu głównego projektu, ale także w dłuższej perspektywie na zwiększenie wiedzy i umiejętności kadry MMŚP sektora wodorowego w ramach kształcenia i szkolenia zawodowego, a także pobudzenie do dzielenia się wiedzą i doświadczeniem między krajami europejskimi w obszarze sektora wodorowego.

Projekt
realizuje priorytet dotyczący środowiska i walki ze zmianą klimatu, jako element budowania wiedzy, umiejętności i postaw w zakresie klimatu i zrównoważonego rozwoju w UE. Budowanie potencjału kadr MMŚP wspomagają także dbałość o wysokiej jakości łańcuch wartości gospodarki wodorowej. A także odpowiadają potrzebom rynku pracy przede wszystkim w sektorze energetyki, transportu i przemysłu, na które rozwój technologii wodorowych będzie miał największy wpływ.

Projekt
oraz powstałe rezultaty ukierunkowane są na rozwój kompetencji w zakresie zrównoważonego rozwoju w MMŚP (w kontekście branży wodorowej). Wypracowany w projekcie program szkoleniowy realnie wpłynie na podniesienie wiedzy i umiejętności kadr MMŚP w sektorze wodorowym. Wpłynie także na zarządzanie zmianami w MMŚP w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu gospodarczym np. odnośnie oszczędzania zasobów, ograniczenia zużycia i marnowania energii, kompensowania emisji gazów cieplarnianych, itp. Wartością dodaną będzie również wpływ projektu na wszystkich interesariuszy, nie tylko kadrę MMŚP, ale także szerokie otoczenie biznesu, NGO, samorządy itd.

REZULTATY

  • ILOŚCIOWE m.in.:
  • jedna mapa zawodów wodorowych
  • pięć ram kompetencji dla nowych zawodów zdefiniowanych w mapie
  • jeden program szkoleniowych dla wybranych kompetencji (w formie e-learningu)
  • Wszystkie rezultaty będą udostępnione na e-platformie przygotowanej przez partnerów i będą przygotowane w formie cyfrowej (dostępnej).
  • JAKOŚCIOWE m.in.:
  • Nawiązanie merytorycznej współpracy z organizacjami partnerskimi spoza projektu/UE poprzez Regiony Europejskie – ECRN w zakresie rozwoju kompetencji w sektorze wodorowym.
  • Zwiększenie wiedzy partnerów oraz ekspertów i otoczenia w obszarach merytorycznych – innowacyjność projektu gwarantuje uczestnikom przedsięwzięcia wzrost wiedzy w obszarze sektora wodorowego.
  • Zwiększenie świadomości wykorzystania rozwiązań cyfrowych w procesie szkolenia zawodowego dla przemysłu wodorowego.
  • Zwiększenie praktycznej wiedzy i umiejętności w zakresie realizacji i zarządzania projektem przez wnioskodawcę wg standardów Erasmus+, tak aby w przyszłości partnerzy mogli realizować kolejne projekty i służyć innym organizacjom jako kompetentni partnerzy poszerzający ekosystem programu Erasmus+.

LIDER I PARTNERZY PROJEKTU

Stowarzyszenie Zachodniopomorski Klaster Chemiczny „Zielona Chemia”

ECRN – European Chemical Regions Network

Fundacja Edukacji Rozwoju i Innowacji

EDU SMART TRANING CENTRE LIMITED